Hırvatistan

26.04.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç’in davetlisi olarak 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde Hırvatistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyeti Zagreb Uluslararası Havalimanı'nda, Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Domagoj Juricic, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta ile diğer yetkililer karşıladı.


Hırvatistan’daki programına Mirogoj Mezarlığı’ndaki Acı Duvarı Anıtı’na çelenk koyarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Kitaroviç Türk ve Hırvat bayrakları önünde el sıkışarak, eşleriyle birlikte basın mensuplarına fotoğraf verdikten sonra, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi.

 


Görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen iki cumhurbaşkanı basın mensuplarının sorularını cevapladı ve gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanı Kitaroviç tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan 27 Nisan Çarşamba günü Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile birlikte Türkiye-Hırvatistan İş Forumu’na katılarak, Hırvat ve Türk iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Hırvatistan Başbakanı Tihomir Oreskoviç ile görüştü. Başkent Zagreb'in sembollerinden Aziz Marko Meydanı'ndaki Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Oreskovic tarafından karşılandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Parlamento Başkanı Zeljko Reiner ile baş başa bir görüşme de gerçekleştirdi. Hırvatistan Parlamentosu Başkanı Reiner tarafından Dverce Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna bir öğle yemeği verildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Hırvatistan İslam Birliği Başkanlığı (Meşihad) tarafından, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç himayesinde düzenlenen ve Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Hırvatistan’da İslam dininin hukuken ve kurumsal olarak diğer dinlerle eşit statüde kabul edilmesinin 100. yıl dönümü etkinliğine katıldı. Tören kapsamında sunulan etkinlikleri ve Zagreb Filarmoni Orkestrası’nın sunduğu konseri izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan burada kısa bir konuşma da yaptı.


Hırvatistan’da son olarak Yunus Emre Enstitüsü tarafından yaptırılan Zagreb Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılış törenine katılan ve bu ülkedeki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a dönmek üzere başkent Zagreb’den ayrıldı.