Azerbaycan

25.04.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı’nın 7. Küresel Forumu’na katılmak üzere 25-26 Nisan 2016 tarihlerinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov, Bakü'deki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ve diğer yetkililer karşıladı.


Zagulba Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda baş başa görüşen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel konular, ikili ilişkiler ve Dağlık Karabağ konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev eşi Mehriban Aliyeva ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve eşi Emine Erdoğan onuruna akşam yemeği verdi.


Bakü Kongre Merkezi’nde 26 Nisan 2016 Salı günü gerçekleştirilen Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, foruma katılan konuk devlet ve hükûmet başkanlarını forum alanı girişinde karşılaması ve katılımcıların aile fotoğrafı çektirmesinin ardından gerçekleşen açılış oturumu ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan forumun açılış oturumunda bir konuşma yaptı.


Bakü Kongre Merkezi'nde Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile bir görüşme de gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’dan ayrılarak Hırvatistan’a hareket etti.