ABD

29.03.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere, 29 Mart 2016 Salı günü ABD’ye gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti Andrews Hava Üssü'nde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve diğer yetkililer karşılarken, konaklayacağı St. Regis Oteli’ne gelişinde ABD'deki Türkler tarafından da coşkuyla karşılandı.


Washington’da ilk olarak düşünce kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ABD’deki Musevi kuruluşların temsilcilerinden oluşan heyeti konakladığı St. Regis Oteli’nde kabul etti.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i de kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li üst düzey iş adamları ile Andrew Mellon Auditorium’da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) tarafından düzenlenen ve ABD’nin önde gelen şirketlerinin yönetici ve sahiplerinin katılımıyla düzenlenen yemeğe katılarak bir konuşma yaptı.


İkili temasları kapsamında ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden’ı kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından ülkenin saygın düşünce kuruluşlarından biri olan Brookings Enstitüsü’nde “Küresel Sınamalar ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” konulu bir konferans verdi ve soruları cevapladı.


Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal ve Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen'i ayrı ayrı kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de “4.5G IMT-Advanced Hizmetlerinin Sunulmaya Başlaması” törenine canlı bağlantı ile katılarak cep telefonundan bir konuşma yaptı.


Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılan devlet ve hükûmet başkanları onuruna ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray’da verilen resmî akşam yemeğine iştirak eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temasları kapsamında ABD Başkanı Obama ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşmede; bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve mülteciler ile alakalı olarak Türkiye-ABD arasındaki iş birliği konuları ele alındı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin açılış oturumuna katıldı. "Nükleer Güvenliğin Geliştirilmesine Yönelik Ulusal Eylemler" konulu açılış oturumu ev sahibi ülke olarak ABD Başkanı Barack Obama’nın açılış konuşması ile başladı. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.


Açılış oturumunun tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aralarında olduğu zirveye katılan liderler birlikte aile fotoğrafı çektirdi.


Zirve kapsamında düzenlenen çalışma yemeğine de katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeleri kapsamında Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ayrı ayrı bir araya geldi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye’yi temsilen katıldığı ve Washington'da gerçekleştirilen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin sona ermesinin ardından yayınlanan sonuç bildirisinde, nükleer silahsızlanma ve nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına işaret edilerek, "Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun temel sorumluluğu ve merkezi rolünün, küresel nükleer güvenlik mimarisindeki öneminin altını çiziyoruz" denildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li kanaat önderleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.


Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Maryland’de yaptırılan, Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından camiyi ve merkezin bölümlerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptığı Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nde Müslüman üniversite öğrencilerini ve ABD'deki Müslüman toplum temsilcilerini de kabul etti.


ABD’deki programını ve temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte Andrews Hava Üssü’ne geçti ve Türkiye’ye hareket etti.