Gana

01.03.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika turunun ikinci durağı olan Gana’ya 1 Mart 2016 tarihinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akra Uluslararası Kotoka Havalimanı'nda Gana Devlet Başkanı Yardımcısı Kwesi Amissah Artur, Dışişleri Bakanı Hanna Tteh ve Çevre Bakanı Mahama Ayariga tarafından törenle karşılandı. Törende, Akra Büyükelçisi Nesrin Beyazıt ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

 


Gana Başkanlık Sarayı'nda Devlet Başkanı John Dramani Mahama tarafından resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamlamasının ardından mevkidaşı Mahama ile Başkanlık Sarayı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Devlet Başkanı Mahama ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Gana Meclisi’ni ziyaret ederek Genel Kurul’da milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

 


Gana Devlet Başkanı Mahama tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine da katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Mahama ile birlikte Gana-Türkiye İş Forumu’na iştirak ederek iş adamlarına seslendi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı ile Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı'nın desteğiyle inşa edilen Millet Camii ve Külliyesi'ni ziyaret ederek yapıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.


Gana Devlet Başkanı Mahama ile birlikte Akra Kotaka Uluslararası Havalimanı 3 nolu terminal binasının temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı Afrika turunun 3’üncü durağı olan Nijerya’ya geçmek üzere, Başkent Akra’dan ayrıldı.