Fildişi Sahili

28.02.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde 28-29 Şubat 2016 tarihlerinde Fildişi Sahili’ne resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili’nin başkenti Abidjan’da, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Vattara tarafından Felix Houphouet Boigny Havalimanı'nda düzenlenen törenle karşılandı. Karşılama töreninde Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan ve Bakanlar Kurulu’nun tüm üyelerinin yanı sıra Türkiye'nin Abidjan Büyükelçisi Esra Demir ile büyükelçilik yetkilileri de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılama töreninde geleneksel kıyafetleriyle hazır bulunan 60 yerel kabile liderini de selamladı.


Fildişi Sahili Devlet Başkanı Vattara ile eşi Dominique Vattara, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna bir akşam yemeği verdi.


Fildişi Sahili temaslarının ikinci gününde Devlet Başkanı Alassane Vattara tarafından Başkanlık Sarayı'nda resmî törenle karşılanan ve tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Vattara ile birlikte baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Vattara’nın onuruna verdiği resmî öğle yemeğine katıldı.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Fildişi Sahili’ndeki temasları sırasında Abidjan Valiliği tarafından şehrin altın anahtarı ve fahri hemşehrilik beratı takdim edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türkiye-Fildişi Sahili İş Forumu’na ve Türkiyeli bir yatırımcı tarafından inşa edilecek beton santralinin temel atma törenine iştirak etti.


İmamlar Yüksek Konseyi’ni kabul ederek bu ülkedeki resmî temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyet ile birlikte Gana'ya geçti.