Senegal

05.02.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyareti dönüşünde 5 Şubat 2016 Cuma günü Senegal’e uğrayarak resmî temaslar gerçekleştirdi.


Latin Amerika’daki resmî ziyaretlerini tamamlayarak Türkiye’ye dönüşünde Senegal’e uğrayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall tarafından başkent Dakar Leopold Sedar Senghor Havalimanı'nda resmî törenle karşılandı. Düzenlenen törende, Başbakan Muhammed Bun Abdullah Dionne, İçişleri Bakanı Abdoulaye Daouda Diallo, Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye, Turizm Bakanı Maimouna Ndoye Seck, Genelkurmay Başkanı Augustin Tine, Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı ve büyükelçilik personeli de hazır bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tören kıtasını selamlamasının ardından, iki ülke millî marşları çalındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Senegal Devlet Başkanı Sall daha sonra baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmek üzere havalimanındaki şeref salonuna geçti.


Yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Sall, düzenledikleri ortak basın toplantısında görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal’deki temaslarının ardından eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye’ye döndü.