Ekvador

03.02.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin son durağı Ekvador’a 3-4 Şubat 2016 tarihlerinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Beraberindeki heyet ile birlikte Ekvador’un başkenti Kito’ya ulaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı'nda Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Türkiye'nin Kito Büyükelçisi Korkut Güngen ve büyükelçilik personeli karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kito’daki resmî temaslarına, 4 Şubat 2016 Perşembe günü Bağımsızlık Kahramanları Anıtı’na çelenk koyarak başladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa Delgado tarafından Carondelet Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından Ekvador Devlet Başkanı Delgado ile birlikte töreni izlemeye gelen Ekvadorlu vatandaşları sarayın balkonundan selamladı ve basın mensuplarına fotoğraf verdi. İki lider düzenlenen geleneksel dans gösterisini izledikten sonra, baş başa ve heyetler arası görüşmeleri gerçekleştirmek üzere Carondelet Sarayı'na geçti.


Ekvador Devlet Başkanı Correa ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı  Erdoğan, daha sonra Devlet Başkanı Correa’nın onuruna verdiği resmî öğle yemeğine de katıldı.


Devlet Başkanı Correa ile birlikte katıldığı Türkiye-Ekvador İş Konseyi’nde iş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvador’da son olarak  ülkenin saygın düşünce kuruluşlarından biri olan Ulusal Yüksek Eğitim Enstitüsü’nde “Türkiye’nin Dış Politikası ve Latin Amerika” konulu bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan resmî ziyaretini tamamlayarak eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle Güney Amerika’dan ayrıldı.