Peru

02.02.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin ikinci durağı olan Peru’ya 2-3 Şubat 2016 tarihleri arasında resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Şili’deki programının ardından Peru’nun başkenti Lima’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Lima Askeri Havalimanı'nda Peru Dışişleri Bakanı Ana Maria Sanchez ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Lima Büyükelçisi Ferda Akerman ile büyükelçilik yetkilileri karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala tarafından Başkanlık Sarayı'nda resmî törenle karşılandı. Başkanlık Sarayı'na gelişinde atlı tören birliğinin eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Törende Türk ve Peru millî marşlarının dinlenmesinin ve birlikte basına fotoğraf verilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Humala, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiler.


Peru Devlet Başkanı Humala ile ortak bir basın toplantısı da düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından Devlet Başkanı Humala’nın onuruna verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Şubat 2016 Çarşamba günü, Peru Devlet Başkanı Humala ile birlikte iki ülke arasında düzenlenen iş forumuna katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke bakanlarının ve ilgili yetkililerin yanı sıra çok sayıda Türk ve Perulu iş adamının da hazır bulunduğu forumda bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Peru’da ayrıca San Ignacio De Loyola Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada kendisine takdim edilen Fahri Doktora unvanı için üniversite yönetimine teşekkür etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Peru’daki temaslarını tamamlayarak gezisinin son durağı olan Ekvador’a geçti.