Suudi Arabistan

29.12.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un davetine icabetle resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere 29 Aralık Salı günü Suudi Arabistan’a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nda; Suudi Arabistan Devlet Bakanı Prens Mansour bin Mutaib bin Abdulaziz Al Saud, Dışişleri Bakanı Adel Al-Jubeir, Devlet Bakanı Musaad bin Mohammed Al-Aiban ve Türkiye Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ile diğer yetkililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanındaki karşılamanın ardından, beraberindeki heyetle birlikte Al Yamamah Kraliyet Divanı’na hareket etti. Riyad Al Yamamah Sarayı’nda Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz tarafından törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından, Kral Selman tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman’ın başkanlığında heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata varılan görüşmede; ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkilerin her alanda daha da güçlendirilmesinin önemine değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Suud Misafir Sarayı’nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Naif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman’ı ayrı ayrı kabul ederek birer görüşme gerçekleştirdi; kabullerinin ardından Cidde’ye hareket etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Medeni'yi, Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı Kraliyet Terminali'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan temaslarının ardından beraberindeki heyet ile İstanbul’a dönmek üzere Suudi Arabistan’dan ayrıldı.