Türkmenistan

11.12.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığının 20’nci yıl dönümü çerçevesinde düzenlenen ‘Barış, Güvenlik ve Kalkınma Adına Uluslararası İşbirliği Konferansı’na katılmak üzere, 11 Aralık Cuma günü Türkmenistan’a gitti.


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetine icabetle Aşkabat’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile bazı bürokratlar da eşlik etti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık Cumartesi günü Aşkabat’ta ilk olarak Tarafsızlık Anıtı'na çelenk koyma törenine katıldı. Daha sonra Tarafsızlık Konferansı'nın gerçekleştirileceği Ticaret ve Sanayi Odası binasına giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berdimuhamedov karşılamada tokalaşarak basın mensuplarına fotoğraf verdi. Konferansa katılan ülke liderleri ile toplu fotoğraf çekiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarafsızlık Konferansı'na geçti.

 

 


Konferansta bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası toplumun ve kuruluşların en fazla sorumluluk üstlenmesi gereken bir süreçten geçildiğini vurgulayarak, “Barış ve istikrarı tehdit eden ihtilaflar ile bu ihtilafların ortaya çıkarttığı belirsizlikler istisnasız tüm ülkeleri etkiliyor. Sivil kayıplar ve toplu göç olayları sebebiyle insani boyutu ön plana çıkan bu ihtilafların uluslararası hukuk ve iş birliği çerçevesinde bir an önce çözüme kavuşturulmasını arzu ediyoruz. Önümüzdeki dönemde karşı karşıya kalacağımız sınamaların üstesinden ancak hep birlikte hareket ederek gelebiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konferansın ardından, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un konuk ülke liderlerinin onuruna verdiği resmî öğle yemeğine katıldı.

Türkmenistan’daki temasları kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile bir araya geldi. Daha sonra Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'yi kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aşkabat’ta son olarak Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'la Oğuzhan Sarayı’nda bir araya geldi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarının ardından beraberindeki heyet ile İstanbul’a dönmek üzere Türkmenistan’dan ayrıldı.