Katar

01.12.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin davetlisi olarak resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere 1 Aralık Salı günü Katar’a gitti.


Beraberinde eşi Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın da bulunduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Doha Hamad Uluslararası Havalimanı'nda, Katar Kültür Sanat ve Kültürel Miras Bakanı Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari, Türkiye'nin Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok ve diğer ilgililer karşıladı.


Havalimanındaki karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve bakanlar ile birlikte, baba Emir Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani tarafından onuruna verilen özel akşam yemeğine katıldı. Yemek Al Thani’nin konutunda gerçekleşti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde, Katar Emirlik Divanı’nda Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani tarafından resmî törenle karşılandı.


Törende, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da hazır bulundu.


Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile baş başa görüştü. Bu görüşmenin ardından iki ülke heyetlerinin katıldığı heyetler arası görüşme gerçekleştirildi


Görüşmelerin ardından Türkiye ile Katar arasında eğitim, çevre, denizcilik, enerji, bilim ve teknoloji sektöründe 15 ayrı anlaşma imzalandı. Ayrıca Türkiye ile Katar arasında vizelerin kaldırılması anlaşmasına da imza atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Katar ile Türkiye arasında 1,3 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olunduğuna işaret ederek, bunun daha ileri seviyelere geleceğine inandığını, Türk inşaat sektörünün Katar’daki etkinliğinin her geçen gün arttığını; iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin de iyi noktalara geldiğini ifade etti.

Ortak basın toplantısının ardından Emirlik Divanı’nda Katar Emiri Hamad Al Sani tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Eroğan, daha sonra, Katar Üniversitesince kendisine verilen “Fahri Doktora” takdim törenine katılarak bir konuşma yaptı. Katar’da son olarak Doha Uluslararası Kitap Fuarı'nın açılış törenine iştirak eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle Ankara’ya döndü.