Fransa

30.11.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na (COP21) katılmak üzere eşi Emine Erdoğan ile birlikte 30 Kasım Pazar günü Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Paris’te gerçekleştirilen COP21 Konferansı’nda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası toplumun iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu belirterek, bu konuda asıl sorumluluğun gelişmiş ülkeler tarafından üstlenilmesi gerektiğini vurguladı.

Konferans kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Barack Obama ile de görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin her iki tarafa da bu zarar verdiğini, dertlerinin ise buradan zararla çıkmak değil tam aksine bunu barışa dönüştürmek suretiyle bölgenin barışına katkıda bulunmak olduğunu” vurguladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'ndaki temaslarını ve ikili görüşmelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa’dan ayrılarak Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetlisi olarak Katar’a gitti.