Japonya

07.10.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 7 Ekim Çarşamba günü Japonya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Tokyo Haneda Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasuhide Nakayama, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç ve diğer yetkililer karşıladı.


Cumhurbaşkan Erdoğan, Japonya ziyaretinin ilk gününde, Tokyo Camii ve Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etti; akşam namazını burada kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde ilk olarak, Waseda Üniversitesi tarafından kendisine verilen Fahri Doktora unvanı takdim törenine katılarak bir konuşma yaptı.


Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından düzenlenen bir seminere katılarak, iş dünyasının Japon temsilcilerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen iş forumunda Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından, eşi Emine Erdoğan ile birlikte İmparatorluk Rezidansı’na geçerek, Japonya İmparatoru Akihito ile görüştü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile de görüştü. Görüşme öncesinde Başbakan Abe, Başbakanlık Ofisi önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı resmî törenle karşıladı. Törenin ardından heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmenin ardından baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Abe daha sonra düzenledikleri basın toplantısında, gazetecilerin karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu.

 

 

 


Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte, Başbakan Abe tarafından Başbakanlık Rezidansı’nda onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Japonya’daki resmî temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı’na geçerek, İstanbul’a hareket etti.