Belçika

04.10.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Kralı Philippe’in davetine icabetle resmî bir ziyaret için 4 Ekim Pazar günü Belçika’ya gitti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika’da ilk olarak Brüksel Stefanie Meydanı'nda Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nce düzenlenen “Birlik, Huzur, Sevgi, Barış Buluşması”na katılarak bir konuşma yaptı.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Belçika ziyaretinin ikinci gününde Brüksel’de bulunan Kraliyet Sarayı’nda, Belçika Kralı Philippe ve eşi Kraliçe Mathilde tarafından resmî törenle karşılandı.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika Şirketler Federasyonu (FEB) tarafından düzenlenen ve Belçikalı şirketlerin CEO’larının katılımıyla gerçekleşen Yüksek Düzeyli İş Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Federal Parlamento’yu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan burada, Senato ile Temsilciler Meclisi Başkanları tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldılar.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile baş başa görüştü ve ortak basın toplantısında basın mensuplarının karşısına çıkarak yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de Egmont Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü’nde, “Küresel Sınamalar, Terörizm, Savaş ve Mülteci Krizi” konulu bir konferans verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika ziyaretinin son gününde Val Duchesse Şatosu’nda Belçika Başbakanı Charles Michel’i kabul etti. Baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Görüşmeler tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Michel ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Kral Philippe ve Kraliçe Mathilde tarafından onurlarına verilen resmî öğle yemeğine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği’nin yenilenen kançılarya binasının açılış törenine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika Kralı Philippe ile birlikte, Brüksel’de Türk kültür ve sanatını yansıtan seçkin bir sergiyi gezdi ve Türkiye’nin konuk ülke olarak yer aldığı “Europalia Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali”nin açılış törenine katıldı.

 


Törenin ardından Kral Philippe ile Kraliçe Mathilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı makam araçlarına kadar uğurladı ve kendileriyle vedalaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle Brüksel'deki son programı olan Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan resmî Japonya ziyaretini gerçekleştirmek üzere Brüksel Brumil Melsbrock Askerî Havalimanı’na geçti ve Tokyo’ya hareket etti.