Endonezya

30.07.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 30 Temmuz 2015 Perşembe günü Endonezya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Cakarta Halim Perdanakusuma Havalimanı'nda, Endonezya Dışişleri Bakanı Retho Marsudi, Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi Zekeriya Akçam ve diğer ilgililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Millî Güvenlik Akademisi’ni ziyaret etti ve burada, akademide eğitim görenlere hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en büyük camileri arasında yer alan İstiklal Camii’ni ziyaret etti. Cuma namazını burada kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından ziyaret ettiği Kalibata Milli Kahramanlar Mezarlığı’na, düzenlenen tören eşliğinde çelenk koydu.

 

 


Ziyaretinin ikinci günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Istana Merdeka Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo tarafından karşılandı. Türkiye ve Endonezya millî marşlarının seslendirilmesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna 21 pare top atışı yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Widodo, askerî tören mangasını selamladı. Karşılama töreninin ardından, baş başa görüşmeye geçen iki lider daha sonra heyetler arası görüşmelere katılarak basın toplantısı düzenledi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cakarta'daki temasları çerçevesinde Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kalla’yı kabul etti. Ayrıca ülkenin 3'üncü Cumhurbaşkanı Habibie ile de görüştü.


Endonezya’daki programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan’a geçti.