Çin

28.07.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 28 Temmuz 2015 Salı günü Çin’e resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Pekin Başkent Havalimanı'nda, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Zhang Ming, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Ali Murat Ersoy ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile diğer ilgililer karşıladı.


Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping'in resmî daveti üzerine Pekin’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinin öncesinde Çin Halk Kahramanları Anıtı'nı ziyaret etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti, anıtın bulunduğu alana gelişinde Çin Halk Cumhuriyeti Dışişlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Ming ve diğer ilgililer karşıladı. Türk ve Çin millî marşlarının dinlenmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıta çelenk koydu. Bu törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keqiang ile görüştü. Görüşme, Ulusal Halk Kongresi binasında gerçekleşti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Büyük Halk Salonu’na gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Halk Salonu önündeki alanda düzenlenen resmî törenle, Devlet Başkanı Şi Jinping ve eşi Peng Liyuan tarafından karşılandı. Türk ve Çin millî marşlarının da çalındığı törende 21 pare top atışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki programların ardından Ulusal Halk Kongresi binasında Ulusal Halk Kongresi Başkanı Zhang Dejiang ile de görüştü.

 


Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jinping ile birlikte Büyük Halk Salonu'nda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmenin basına açık bölümünde bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Jinping’in katıldığı heyetler arası görüşmelerinden sonra iki ülke arasında anlaşma ve mutabakatların imzalandığı törene geçildi. İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Jinping tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki bakanlar da eşlik etti.

 


Kaldığı otelde Çin İslam Derneği temsilcilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jinping ile birlikte Çinli ve Türk iş adamlarını bir araya getiren Türk-Çin İş Forumu'na katıldı.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Çin İş Forumu’na katılımından sonra, Çin menşeli çok uluslu bir şirket olan ve dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumuna gelen Huawei firmasını ziyaret etti. Kısa süren bu ziyaretin ardından Pekin Havalimanı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyet ile birlikte, resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Endonezya’ya hareket etti.