Kolombiya

08.02.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde 8-10 Şubat 2015 tarihlerinde Kolombiya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde 8-10 Şubat 2015 tarihlerinde Kolombiya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, CATAM Havalimanı’nda Kolombiya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Engin Yürür ve büyükelçilik görevlileri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin ilk durağı olan Kolombiya’da, altın müzesi Museo del Oro ve el sanatları çarşısında incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra yakındaki yöresel el sanatları çarşısına geçerek buradaki ürünleri inceledi ve tezgâhtarlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temasları çerçevesinde 10 Şubat Salı günü Ulusal Vatan Anıtı’na çelenk koydu ve Şeref Defteri’nin imzaladı, daha sonra, Kolombiya’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon tarafından resmî törenle karşılandı.

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelişinde süvari birlikler tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Saray’ın bahçe kapısında da Kolombiya Devlet Başkanı Santos karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Santos tören alanında yürüyerek tören kıtasını selamladı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kolombiya Devlet Başkanı Santos baş başa görüştü ve heyetler arası toplantıya başkanlık ettiler. Gerçekleştirilen anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısından sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bogota Externado Üniversitesi’nde, “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı” başlıklı sempozyumda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Kolombiya İş Forumu’na katıldıktan sonra Kolombiya temaslarını tamamlayarak, Küba’ya geçti.