Somali

25.01.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Ocak Pazar günü Somali’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Ocak Pazar günü Somali’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Afrika Boynuzu ülkeleri ziyaretinin son durağı olan Somali’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Aden Adde Uluslararası Havalimanı’nda, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Eşi Qamar Ali Omar karşıladı.

Karşılamanın ardından Havalimanı Yeni Terminal Binası’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, terminal binasının açılışını gerçekleştirdiler.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile birlikte Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışını yaptı. Açılışın ardından hastanede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan hastaları ziyaret ederek, Hemşirelik ve Sağlık Meslek Okulu mezunlarının diploma törenine katıldı ve doktorlar ile yardım kuruluşları çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

TİKA tarafından başkent Mogadişu’da yaptırılan 200 yataklı Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışında iki ülke arasında, hastanenin ortaklaşa işletilmesi için bir protokol imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile baş başa görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi Ayrıca, "enerji ve madencilik", "gençlik ve spor", "deniz ulaştırma" ve "savunma sanayi" alanlarında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Emine Erdoğan, Somali’de Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılış törenine katıldı. Somali’de faaliyet gösteren Türk sivil toplum temsilcileri ile görüşen Emine Erdoğan, daha sonra Diyanet Vakfı’na bağlı İmam-Hatip Lisesi’nde öğrenim gören yetim öğrencilere karnelerini verdi.

Somali’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün Türkiye’ye hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Mogadişu Havaalanı’ndan Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud uğurladı.