Cibuti

23.01.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23-25 Ocak tarihlerinde Cibuti’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23-25 Ocak tarihlerinde Cibuti’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  23 Ocak Cuma günü Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in cenaze törenine katıldıktan sonra Cibuti’ye geçti. Cibuti Ambouli Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile diğer yetkililer karşıladı.

Etiyopya'dan Cibuti'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ı da, Havalimanı'nda Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh'in eşi Kadra Mahamoud Haid karşıladı.

Resmî bir ziyaret için bulunduğu Cibuti'de, 24 Ocak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh törenle karşıladı. Karşılama töreni sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh baş başa görüştü, heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basın toplantısının ardından, Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi, İstanbul Meydanı ve Ahmet Mazhar Bey Şehitlik Anıtı için düzenlenen temel atma törenine katıldı.

Törenin ardından yürüyerek Cibuti Meclisi'ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Guelleh, yol boyunca bekleyenleri selamladı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Millî Meclisi’ni ziyaret ederek, bir konuşma yaptı. Daha sonra da Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh'in onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Cibuti Büyükelçiliği Kançılaryasının açılışını da gerçekleştirdi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti-Türk İş Konseyi’nin Kapanış Oturumu ve İş Konseyi Kapanış Yemeği’ne de katıldı.

Cibuti ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, sivil toplum temsilcisi kadınlarla bir araya geldi. İkinci gün programı çerçevesinde, Cibuti Cumhurbaşkanı’nın eşi Kadra Mahamoud Haid’in himayesindeki Daryel Yetimhanesi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan daha sonra da Cibuti Millî Kadınlar Birliği’ne hitap etti.

Afrika Boynuzu ülkeleri ziyaretinin ikinci durağı olan Cibuti’de temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Cibuti Ambouli Havalimanı’ndan, 24 Ocak Pazar günü Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile eşi Kadra Mahamud Haid, Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz ve diğer yetkililer Mogadişu’ya uğurladı.