Etiyopya

21.01.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21-23 Ocak tarihlerinde Etiyopya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21-23 Ocak tarihlerinde Etiyopya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Addis Ababa Uluslararası Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve beraberlerindeki heyeti 21 Ocak Çarşamba günü, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ve Türkiye'nin Etiyopya Büyükelçisi Osman Rıza Yavuzalp karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, için ziyaretinin ikinci gününde Addis Ababa Millî Sarayı’nda resmi karşılama töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Başbakan Ato Hailemariam Desalegn tarafından Saray’da törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Etiyopya Başbakanı Desalegn’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke millî marşları çalındı. Tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Etiyopya Başbakanı Desalegn ile baş başa görüştü. Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Etiyopya Başbakanı Desalegn heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısı sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome ve eşi Meaza Abreham ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya Başbakanı Dessalegn ile birlikte İş Forumu’na katılarak, bir konuşma yaptı. İş Forumu’nun ardından Etiyopya’da Addis Ababa Devlet Üniversitesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a burada Fahri Doktora unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversitede, bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da Etiyopya Başbakanı Dessalegn tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetle Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunan Emine Erdoğan da ziyaret çerçevesinde, Etiyopya Cumhurbaşkanı’nın eşi Roman Tesfaye ile görüşmesinden sonra Etiyopya Ulusal Müzesi’ni ziyaret etti ve Addis Ababa Üniversitesi’nde farklı alanlarda çalışmalar yapan yerel kadın sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Etiyopya'daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Ocak Cuma günü Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in cenaze törenine katılmak üzere Riyad'a geçti.