Ekvator Ginesi

20.11.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20-21 Kasım tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirilen 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20-21 Kasım tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirilen 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katıldı.

 

 

Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo Havalimanı’na gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ve eşi resmî törenle karşıladı.

 

 

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin yapılacağı Sipopo Kongre Merkezi’nde Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Mbasogo ile görüştü. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da eşlik etti.

 

 

Gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Mbasogo ile birlikte bir Türk firması tarafından inşa edilen Sipopo Alışveriş Merkezi şantiyesinde incelemelerde bulundu.

 

 

Daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Mbasogo’nun ev sahipliğinde, Sipopo Kongre Merkezi’nde düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi resmî akşam yemeği gerçekleştirildi. Yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdülaziz ve Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi ile ayrı ayrı görüştü. Yemeğe, Afrika Birliği Dönem Başkanı Moritanya, eski Dönem Başkanı Etiyopya, Cezayir, Nijerya, Güney Afrika, Senegal, Libya, Zimbabve, Kenya, Gana, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti temsilcileri ile zirvede gözlemci sıfatıyla yer alan 32 Afrika ülkesi delegasyonu katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılarak Afrikalı liderlere hitaben bir konuşma yaptı. Liderler oturumunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye-Afrika Ortaklığı” konulu fotoğraf sergisini gezdi. Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin kapanış oturumunda da bir konuşma yaptı.

 

Törenin ardından Ekvator Ginesi programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye döndü.