Cezayir

19.11.2014

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 19-20 Kasım 2014 tarihinde Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 19-20 Kasım 2014 tarihinde Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, havalimanında Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdülkadir Bin Salih resmî törenle karşıladı. Karşılamada, Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal, bazı bakanlar ve Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Adnan Keçeci ile diğer yetkililer hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, uçaktan inişinde millî giysili çocuklar çiçek verdiler.

 

 

Cezayir Havaalanı’ndan Şehitler Abidesi’ne giderek çelenk koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da Zeralda Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’ne geçti ve Cezayir Başbakanı Abdulmalek Sellal’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Abdulmalek Sellal ile birlikte Türk-Cezayir İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cezayir İslam Sanatları ve Tarihî Eserler Müzesi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

 

Ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’de eski şehir olarak bilinen Kasaba bölgesinde bulunan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)  tarafından restorasyonu yaptırılan Keçiova Camisi’ni ziyaret etti ve ardından temaslarını tamamlayarak Ekvator Ginesi’ne geçti.

 

 

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınarak; bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca ziyaret, mükemmel seviyedeki iki ülke ilişkilerinin teyit edilmesine ve yeni işbirliği alanlarının keşfine vesile teşkil etti.

 

 

Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile milletvekilleri, iş adamları ve basın mensuplarından oluşan heyet eşlik etti.