Türkmenistan

06.11.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte devlet ziyareti gerçekleştirmek üzere 6-7 Kasım 2014 tarihlerinde Türkmenistan’a gitti

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte devlet ziyareti gerçekleştirmek üzere 6-7 Kasım 2014 tarihlerinde Türkmenistan’a gitti.

Aşkabat Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Kadınlar Birliği Başkanı Govher Babajanovna, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve eşi Aycan Mütevellioğlu ile diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a, uçaktan inişlerinde, Türkmen çocuklar çiçek verdi ve bereketi simgeleyen ekmek ikram etti.

 

 

Ziyaretinin ikinci gününde Oğuzhan Sarayı’na gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından karşılandı. Daha sonra resmî karşılama töreni gerçekleştirildi ve ardından baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov, heyetlerarası görüşmelere başkanlık ettiler.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Oğuzhan Sarayı’nda ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ortak basın açıklaması öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un huzurunda iki ülke arasında anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Oğuzhan Sarayı’nda gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasının ardından Devlet Başkanlığı Atçılık Kompleksi’ne geçti. Burada Devlet Başkanı Berdimuhamedov Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Doğan” isimli Ahal Teke cinsi atı hediye etti.  Daha sonra Kalkınış Atlı Gösteri ekibi kısa bir gösteri sundu. Büyük beğeni toplayan atlı gösterinin sonunda ekip Türkiye ve Türkmenistan bayrakları açtı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saparmurat Türkmenbaşı’nın Anıtmezarı’na çelenk bıraktı ve Kıpçak Camii’ni ziyaret etti; ardından da Bağımsızlık Anıtı’na çelenk bıraktı ve ayrıca anıtın yanındaki alana ağaç dikti.

 

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Türkmenistan-Türkiye İş Forumu toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen törenle fahri profesörlük unvanı verildi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programı çerçevesinde akşam da Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un, Oğuzhan Sarayı’nda onuruna verdiği resmî yemeğe katıldı.

Yemeğin ardından Aşkabat’taki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet Türkiye’ye döndü.

Ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ortak bildiri imzaladı. Ayrıca, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliğinin Genişletilmesi ve Derinleştirilmesine Dair Anlaşma", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Ulaştırma Alanında İşbirliğinin Öncelikli Alanlarına İlişkin Mutabakat Muhtırası", "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Arasında 2015-2016 Yılı İşbiriği Planı", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Beden Eğitim ve Spor Alanında İşbirliği Programı", "Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkmenistan Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitim Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Konseyi'ne İlişkin Protokolle İlgili Tüzük” ile Türkmengaz Devlet Şirketi ile Atagaz Doğalgaz Anonim Şirketi arasında “Doğalgaz Alım Satımına İlişkin Çerçeve Anlaşması” imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bazı milletvekilleri, iş adamları ve basın mensupları bulunuyor.