Estonya

23.10.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Estonya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Estonya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Talin Uluslararası Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Estonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Alar Streimann, Türkiye’nin Talin Büyükelçisi Ahmet Ülker ve Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Miko Haljas ile diğer ilgililer karşıladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda törenle karşılandı.

 

 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şeref defterini imzaladı.  Ardından her iki Cumhurbaşkanı baş başa görüştü sonra da heyetler arası toplantıya başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirdiler.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısının ardından Talin Meydanı’ndaki Bağımsızlık Savaşı Anıtı’na çelenk bıraktı.

 

 

Programı çerçevesinde Estonya Parlamentosu’nu (Riigikogu) da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Parlamento Başkanı Eiki Nestor ile görüştü. Parlamento’dan NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak E-Estonia Demo Merkezi’ni ziyaret etti.

 

 

Akşam da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı llves ve eşi Evelin llves tarafından onurlarına verilen yemeğe katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Estonya’daki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin, ikili siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin, ilave iş birliği imkânlarının ele alınmasının yanı sıra bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu.