Letonya

22.10.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22-23 Ekim 2014 tarihlerinde Letonya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22-23 Ekim 2014 tarihlerinde Letonya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Riga Uluslararası Havaalanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Türkiye’nin Riga Büyükelçisi Hayri Hayret Yalav, Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Atis Sjanitis ve diğer yetkililer karşıladı.

 

 

Havaalanından kaldığı otele geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Başbakan Laimdota Straujuma tarafından verilen çalışma yemeğine katıldı.

 

 

Ziyaretinin ikinci gününde, Cumhurbaşkanlığı ikametgâhı olarak kullanılan tarihî “House of Blackheads” binasına gelişlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve eşi Dace Seisuma karşıladı.

 

 

Resmî karşılama töreninde, iki ülke millî marşlarının çalınmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Letonya Cumhurbaşkanı Berzins tören kıtasını selamladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra şeref defterini imzaladı. Şeref defterine, Cumhurbaşkanı olarak dost ve müttefik Letonya’ya yaptığı bu ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliğinin daha da güçlenmesini sağlayacağına inandığını yazan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından da her iki Cumhurbaşkanı heyetlerarası toplantıya başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirdiler.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya’nın başkenti Riga’daki temasları çerçevesinde Özgürlük Anıtı’na çelenk koydu ve daha sonra Türkiye-Letonya İş Forumu’na katıldı.

 

 

Letonya Meclis Başkanı Solvita Aboltina’nın Parlamento’da onuruna verdiği öğle yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’ne geçti ve burada bir konuşma yaptı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya Üniversitesi’ndeki konuşmasının ardından Letonya İşgal Müzesi’ni ziyaret etti. Daha sonra da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, onurlarına Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ve eşi Dace Seisuma tarafından verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

 

 

Riga’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet Estonya’ya hareket etti.

 

 

Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci, ikili siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkiler, ilave işbirliği imkânları ele alınarak, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik etti.