Afganistan

18.10.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Ekim Cumartesi günü Afganistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Ekim Cumartesi günü Afganistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Kabil Uluslararası Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz ve Afgan yetkililer karşıladı. Havalimanından Kabil Devlet Başkanlığı Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai tarafından askerî törenle karşılandı.

 

 

Törende, millî marşların dinlenmesinin ardından onur kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai, iki ülke bayrağını selamladı, daha sonra da başa görüşmeye geçtiler.

 

 

Devlet Başkanlığı Sarayı’ndaki baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai, çalışma yemeğinde de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerden sonra anlaşma imza töreni sırasında Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Afganistan’ın en yüksek şeref madalyası olan Gazi Amanullah Han Şeref Madalyası’nı takdim etti.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanlığı Sarayı’nda bulunan Koti Baghcha Köşkü’nde, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ve Afganistan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum’u ayrı ayrı kabul etti.

 

 

Afganistan’da ISAF bünyesinde Türk askerinin görev yaptığı Doğan Kışlası’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kışlaya gelişinde, Kabil Eğitim Yardım ve Danışma Komutanı Tuğgeneral Şafak Gök tarafından karşılandı. Kışlanın çalışmaları hakkında brifing sunulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kışla içerisindeki, Afganlıların ücretsiz muayene ve tedavisinin yapıldığı Atatürk Hastanesini de ziyaret ederek, incelemelerde bulundu ve kışla yemekhanesinde askerlere hitaben bir konuşma yaptı.

 

 

Doğan Kışlası’nı ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a hareket etti.

1968’den bu yana Afganistan’a Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ziyaretine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız eşlik etti.