ABD

21.09.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 21-25 Eylül 2014 tarihlerinde ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 21-25 Eylül 2014 tarihlerinde ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

JFK Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve diğer ilgililer karşıladı.

New York'ta ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi'nde (CFR) bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam da BM 69. Genel Kurulu münasebetiyle Türkevi’nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyonun ardından İslam Kültür ve Sanat Platformu’nca, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Hicaz’dan İstanbul’a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi” nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Merhum Ahmet Ertegün'ün eşi Mika Ertegün tarafından onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı.

BM İklim Zirvesi çerçevesinde bir dizi ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Grenada Başbakanı Keith Mitchell, Romanya Başbakanı Victor-Viorel Ponta, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili’yi kabulünün ardından, İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, Irak Cumhurbaşkanı Mohammed Fuad Masum, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan daha sonra, ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin, Waldorf Astoria Oteli'nde konuk heyet başkanları ve eşlerine verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un İklim Zirvesi'ne katılan devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlediği çalışma yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen İklim Zirvesi'ne katılarak, bir konuşma yaptı. Aynı gün, BM İklim Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Eylem İçin Ekonomik Durum’ temalı alt oturuma Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile eşbaşkanlık yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ABD programlarının dördüncü gününde BM Genel Sekreteri Ban ve eşi tarafından heyet başkanları ve eşleri onuruna verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonun ardından Genel Kurul genel görüşmelerine katılan ve Genel Kurul’a hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca bir dizi ikili görüşme de gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lübnan Başbakanı Tammam Salam, Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne ve Avustralya Başbakanı Tony Abbott'u ayrı ayrı kabul etti. Daha sonra BM Genel Sekreteri Ban tarafından heyet başkanları onuruna verilen öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Tunus Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Munsif Marzuki ve Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile ayrı ayrı görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nde ABD Başkanı Barack Obama'nın yönettiği toplantıda ‘Yabancı Savaşçılar’ konusunda Türkiye'nin tutumunu ve aldığı önlemleri anlattı.

ABD programının son gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan,  New York’ta, ABD Ticaret Odası ile Başbakanlık Yatırım, Tanıtma ve Destek Ajansı tarafından düzenlenen ve önde gelen Amerikan firmalarının temsilcilerinin yer aldığı toplantıya katıldı. Aynı gün ikili temasları çerçevesinde, New York'ta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, BM’de gerçekleştirilen, “Kadın ve Kız Çocuklarının Mali Yönden İyileştirilmesi” başlıklı konferansta bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York programı çerçevesinde son olarak, Turken Foundation tarafından verilen akşam yemeğine katıldı.

Yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, ABD’nin New York kentindeki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye hareket etti.