Katar

14.09.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani’nin davetlisi olarak, 14-15 Eylül 2014 tarihlerinde Katar’a resmi ziyarette bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani’nin davetlisi olarak, 14-15 Eylül 2014 tarihlerinde Katar’a resmi ziyarette bulundu.

 

 

Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’nda Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassin bin Muhammed Al Thani, Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, eşi Arzu Demirok ve büyükelçilik yetkilileri tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı akşam baba Emir Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani tarafından onuruna verilen özel akşam yemeğine katıldı.

 

 

Ziyaretin ikinci gününde, Emirlik Divanı'ndaki resmî karşılama töreninde iki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şeyh Temim bin Hamad askerî tören kıtasını denetledi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şeyh Temim bin Hamad baş başa görüştü ve heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler. Ardından Şeyh Temim bin Hamad, Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna verdiği öğle yemeğine geçildi.

 

 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’da öğrenimlerine devam eden Türk öğrencilerle sohbet etti ve onlarla fotoğraf çektirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Katar firmalarının ortaklığında yapılacak Türk çarşısının temelini Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani ile attı.

İnşaat alanına gelişinde Şeyh Temim tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgililerden çarşıya ilişkin bilgi aldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şeyh Temim bin Hamad, ilk harcı dökerek mermer kaideyi yerleştirdiler.

Töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürücülüğünü Şeyh Temim bin Hamad’ın yaptığı araç ile Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’na hareket etti.

Aynı gün Katar temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan Ankara’ya hareket etti.

Görüşmelerde, Türkiye ve Katar arasında her alanda büyük gelişme kaydeden ikili ilişkiler ve iş birliğinin yanı sıra bölgesel konular da ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar ziyaretine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.