İngiltere

04.09.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galler’in Cardiff şehrinde, 4-5 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Galler’in Cardiff şehrinde, 4-5 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.

 

 

Azerbaycan’a gerçekleştirdiği resmî ziyareti tamamlayarak Cardiff’e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, havalimanında Kraliçe II. Elizabeth’in yerel düzeydeki temsilcisi Lord Lieutenant, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç ile diğer yetkililer karşıladı.

 

 

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin açılışında liderler aile fotoğrafında bir araya geldi. Daha sonra başlayan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, görev süresi biten ISAF’tan sonra Afganistan’ın geleceğinin masaya yatırıldığı özel oturuma katıldı ve bir konuşma yaptı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin ilk günü öğleden sonra da devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanan NATO-Ukrayna Komisyonu Oturumunda Türkiye’nin görüşlerini dile getirdi.

 

 

Zirvede ikili görüşmeler de gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda sırasıyla, zirve sonunda görevi devralacak eski Norveç Başbakanı ve İşçi Partisi Genel Başkanı Jens Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Brey ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ayrı ayrı görüştü.

 

 

İngiltere tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles ile de bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Prens Charles’ın zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği resepsiyona ve zirve kapsamında devlet ve hükümet başkanları onuruna Cardiff Kalesi’nde verilen akşam yemeğine katıldı.

 

 

Zirvenin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan; Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ı ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra da Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Atlantik Konseyi” toplantısında iki ayrı konuşma yaptı.

 

 

Son olarak ABD Başkanı Barack Obama ile de bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan temaslarını tamamlayarak İstanbul’a döndü.

Zirveye, NATO üyesi ve ortak ülkelerden 60 ülke liderinin yanı sıra Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan üst düzey yetkililer katıldı.