Azerbaycan

02.09.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetlisi olarak, 2-3 Eylül 2014 tarihlerinde Azerbaycan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetlisi olarak, 2-3 Eylül 2014 tarihlerinde Azerbaycan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Bakü Haydar Alivev Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Azerbaycan Başbakan Birinci Yardımcısı Yakup Eyubov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov ve Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun ile eşi Lisa Coşkun ve büyükelçilik yetkilileri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından 3 Eylül Çarşamba günü Gençlik Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

 

 

Karşılama törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev baş başa görüştü, sonra da heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.

Resmî yemeğin başlangıcında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Haydar Aliyev Nişanı” takdim edildi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’de Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabri ile Türk ve Azeri şehitliklerini de ziyaret etti.

 

 

Azerbaycan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün Birleşik Krallık’ta gerçekleşecek NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Galler’in Cardiff kentine hareket etti.

Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin çeşitli yönleri, iki ülke arasındaki işbirliği konuları ile Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Yurt dışına ikinci resmî ziyaretini Azerbaycan’a gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yer aldı.