KKTC

01.09.2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk resmî yurt dışı ziyaretini 1 Eylül Pazartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk resmî yurt dışı ziyaretini 1 Eylül Pazartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Ercan Havalimanı’nda, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve diğer yetkililer karşıladı.

Ercan Havalimanı çıkışında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada halka hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ve KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret etti ve anıt özel defterini imzaladı.

Ardından KKTC Cumhurbaşkanlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Eroğlu törenle karşıladı. Resmî karşılama töreninde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu ile birlikte askeri selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna 21 pare top atışı gerçekleştirildi. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu bir süre baş başa görüştü. Ardından her iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısının ardından KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, büyükelçilik ikametgâhına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarını takdim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan programı çerçevesinde, Girne'de bulunan Boğaz Şehitliği’ni ziyaret ederek şehitliğe çelenk bıraktı ve anıt özel defterini imzaladı. Boğaz Şehitliği’nin ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığını da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün KKTC'ye gerçekleştirdiği resmî ziyareti tamamlayarak, Ankara’ya döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı havalimanından, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve diğer yetkililer uğurladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etti.