Romanya

01.04.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 1 Nisan Çarşamba günü Romanya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Henri Coanda Havalimanı'nda Romanya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Sekreteri George Ciamba, Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş ile diğer yetkililer karşıladı.

Romanya’da ilk olarak Bükreş Türk Şehitliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Baş başa görüşmeye geçen iki cumhurbaşkanı daha sonra ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandı. İmza töreninden sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Ponta'nın onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Romanya Başbakanı Ponta ile birlikte Türkiye-Romanya İş Forumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı. Romanya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye döndü.