Slovakya

31.03.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 31 Mart 2015 Salı günü Slovakya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, havalimanında Türkiye'nin Bratislava Büyükelçisi Lebibe Gülhan Ulutekin ve Slovakya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da konaklayacağı otelde, başta Slovakya ve Avusturya'da yaşayanlar olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Türk vatandaşlarının yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovakya’da, Cumhurbaşkanı Andrej Kiska tarafından resmî tören ile karşılandı. Resmî heyetlerin karşılıklı olarak tanıtılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Kiska, baş başa görüşmeye geçti. Daha sonra iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Slovakya Cumhurbaşkanı Kiska’nın onuruna verdiği resmî öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Türkiye-Slovakya İş Forumu'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları çerçevesinde Slovakya Millî Konsey Başkanı Peter Pellegrini ile görüştü ve Başbakan Robert Fico’yu kabul etti.

Slovakya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin son durağı olan Romanya’ya geçti.