Slovenya

30.03.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 30 Mart Pazartesi günü Slovenya’ya resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Slovenya’ya varışında Joze Pucnik Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Slovenya Altyapı Bakanı Peter Gaspersic, Türkiye'nin Lubliyana Büyükelçisi Serra Kaleli, Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec ve diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor tarafından resmi törenle karşılandı. Kongre Meydanı'na gerçekleşen karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı törenin yapıldığı meydanda, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ve eşi Tanja Pecar karşıladı. İki ülke millî marşlarının çalındığı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan tören kıtasını selamladı. Daha sonra her iki Cumhurbaşkanı baş başa görüştü, heyetler arası toplantıya başkanlık ettiler ve ortak basın toplantısı gerçekleştirdiler.

Ortak basın toplantısı öncesinde, Slovenya Altyapı Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında enerji alanında iş birliğine dair niyet mektubu ile Slovenya Girişimcilik, İnovasyon, Kalkınma, Yatırım ve Turizm Ajansı ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) arasındaki iyi niyet anlaşması imzalandı.

Ortak basın toplantısından sonra Slovenya Başbakanı Miro Cerar tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onuruna bir çalışma yemeği verdi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da Slovenya Millî Meclisi’ne geçerek, Meclis Başkanı Milan Brglez ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ve eşi Tanja Pecar’ın onurlarına Brdo Kalesi’nde verdiği yemeğe katıldı. Yemeğin ardından aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya'daki temaslarını tamamlayarak, ziyaretinin ikinci durağı Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya hareket etti.