Suudi Arabistan

28.02.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un konuğu olarak, 28 Şubat - 2 Mart 2015 tarihleri arasında Suudi Arabistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'nda Cidde Valisi Mushil Bin Macit, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer, Cidde Başkonsolosu Fikret Özer ve diğer yetkililer karşıladı.

Ziyaretinin ikinci gününde Cidde’den Medine’ye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Havaalanında Medine Emiri Prens Faysal Bin Selman karşıladı. Medine'de karşılaştıkları Türk vatandaşları Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a yoğun sevgi ve ilgi gösterdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada vatandaşlarımızla bir süre sohbet etti. Ayrıca Medine Emiri Prens Faysal Bin Selman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onuruna akşam yemeği verdi.

Riyad’a 2 Mart Pazartesi günü geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Riyad Uluslararası Havalimanı’nda uçağın kapısında karşıladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman, tören alanındaki yerlerine geçti. İki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kraliyet Tören Kıtası’nı selamladı.

Havaalanından saraya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile baş başa görüştü, ardından da heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Aynı gün Riyad’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile Riyad’da gerçekleştirdiği görüşmelerde, köklü ortak geçmişe dayanan tarihî kardeşlik bağlarına sahip, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki stratejik nitelikteki ilişkilerin çeşitli yönlerinin yanı sıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Başbakan yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazeteciler ve iş adamlarından oluşan heyet eşlik etti.