Endonezya

15.11.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15-16 Kasım 2022 tarihlerinde, Bali’de düzenlenen 17’nci G20 Liderler Zirvesi nedeniyle Endonezya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk gününde Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katıldı. G20 Liderler Zirvesi’nin resmî öğle yemeğinin ardından yapılan oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeleri kapsamında, Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya'dan oluşan kıtalar arası gayrı resmî istişare ve eş güdüm platformu MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endenozya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.