Kazakistan

12.10.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 4. Toplantısı ile Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’na katılmak üzere 12-13 Ekim 2022 tarihlerinde Kazakistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından resmî törenle karşılandı.

Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Ekim 2022 Perşembe günü Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temasları kapsamında, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Vietnam Başkan Yardımcısı Vo Thi Anh Xuan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.