İran

18.07.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle, 18-19 Temmuz 2022 tarihlerinde İran’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahran Mehrabad Uluslararası Havalimanı’nda, İran Petrol Bakanı Cevad Uci, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Protokol Genel Müdürü Reza Naghipour, İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ve eşi Lale Örs ile büyükelçilik personeli tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Temmuz 2022 Salı günü resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği İran’da, İran Cumhurbaşkanı Reisi tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi Sadabad Sarayında bir görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı'na başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İran’ın başkenti Tahran’daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Türkiye, Rusya ve İran arasında Tahran'da düzenlenen “Astana Formatında 7. Üçlü Zirve Toplantısı”na katıldı.

Tahran Uluslararası Konferans Salonu'nda gerçekleşen “Astana Formatında 7. Üçlü Zirve Toplantısı”nın ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Putin ortak basın toplantısı düzenledi.