İspanya

28.06.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 28-30 Haziran 2022 tarihlerinde İspanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya’da 28 Haziran 2022 Salı günü Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile dörtlü görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Haziran 2022 Çarşamba günü NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.

NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avusturya Federal Şansölyesi Karl Nehammer ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldi.

30 Haziran 2022 Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında; Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, İspanya Hükûmet Başkanı Pedro Sanchez Perez-Castejon, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.