Senegal

21.02.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’In davetine icabetle, 21-22 Şubat 2022 tarihlerinde Senegal’e resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Leopold Sedar Senghor Havalimanı'nda, Senegal Cumhurbaşkanı Sall tarafından karşılandı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkedeki temasları kapsamında, Senegal-Türkiye İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı.

İş forumunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Resmî törenin ardından tokalaşarak gazetecilere görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Senegal Cumhurbaşkanı Sall, baş başa görüşmeye geçti. Görüşmelerinin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Ortak basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Senegal Cumhurbaşkanı Sall’ın huzurunda iki ülke arasında beş anlaşma imzalandı.

Ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliği Kançılarya Binası’nın açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal'de Türk şirketi tarafından inşa edilen 50 bin kişilik Senegal Stadyumu’nun açılışına katıldı.