Türkmenistan

27.11.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetine icabetle resmî ziyarette bulunmak ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere 27-28 Kasım 2021 tarihlerinde Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, resmî karşılama töreninin ardından görüşmelere geçti. İki lider, görüşmelerin sonunda anlaşmaların imza törenine katıldı ve daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Ziyaretinin ikinci gününde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15. Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki temasları kapsamında; İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.