İtalya

30.10.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere 30-31 Ekim 2021 tarihlerinde İtalya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Roma'daki Nuvola Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Zirve’nin açılışı, ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin konuklarını karşılamasıyla yapıldı.

İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu konuklarını tek tek kapıda karşıladı. İtalya Başbakanı Draghi ve konukları, daha sonra birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Liderler, daha sonra "Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık" temalı birinci çalışma oturumuna geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında; İtalya Başbakanı Draghi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın liderler ve eşleri onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Roma’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Ekim 2021 Pazar günü; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Roma Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.