Pakistan

13.02.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Altıncı Toplantısı vesilesiyle 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde Pakistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Şubat 2020 Perşembe günü Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Pakistan Başbakanı İmran Han tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nur Han Hava Üssü’nden, Pakistan Başbakanı Han’ın kullandığı araçla, Pakistan Başbakanlık binasına geldi.

Başbakanlıktaki resmî törende, Türkiye ve Pakistan millî marşlarının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını denetledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ile de bir araya geldi ve Cumhurbaşkanı Alvi’nin onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

14 Şubat 2020 Cuma günü ilk olarak Pakistan Millî Meclisi ve Senatosu’nun ortak oturumuna katılarak bir konuşma Yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Türkiye-Pakistan İş Forumu’nda iş adamlarına hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Han, baş başa görüşmeleri ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.