ABD

21.09.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 21-25 Eylül 2019 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Eylül 2019 Pazar günü Doğu-Batı Enstitüsü'nce düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, ABD Müslüman toplumunun temsilcileriyle düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nce (TASC) düzenlenen etkinlikte ABD’deki Türk, soydaş ve Müslüman toplumuyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda bir konuşma yaptı.

Daha sonra TÜRKEN Vakfı geleneksel yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcılara hitaben konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkedeki resmî temasları kapsamında; ABD Senatörü Lindsey Graham ve Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetini ayrı ayrı kabul etti.

23 Eylül 2019 Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki Yahudi kuruluş temsilcileri ile New York civarında yaşayan Türkiye vatandaşı Musevileri kabul etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, İklim Eylemi Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta, Alexander Hamilton ABD Gümrük Binası'nda Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkedeki resmî temasları kapsamında; Belçika Başbakanı Charles Michel, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Zeljko Komsic, Pakistan Başbakanı İmran Han, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ayrı ayrı görüştü.

ABD programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Eylül 2019 Salı günü, Medeniyetler İttifakı ile THY arasındaki iş birliği protokolünün imza törenine katıldı. Daha sonra Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’nun “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesi/Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Hayata Geçirilmesini Etkileyen Mega Trendler” başlıklı liderler diyaloğu oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda bir konuşma yaptı.

Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ülke liderleri ve temsilcilerine hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkedeki resmî temasları kapsamında; Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Parlamentolararası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile ayrı ayrı görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından heyet başkanları onuruna verilen resepsiyona katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Eylül 2019 Çarşamba günü, Türkiye ve Pakistan’ın ortak ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Nefret Söylemiyle Mücadele” temalı yüksek düzeyli yan etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 10. Türkiye Yatırım Konferansı'na iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkedeki resmî temasları kapsamında; Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, Çekya Başbakanı Andrey Babis, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Sudan Başbakanı Abdallah Hamdok ile ayrı ayrı görüştü.