Bosna Hersek

08.07.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’na katılmak ve temaslarda bulunmak üzere, 8-9 Temmuz 2019 tarihleri arasında Bosna Hersek’e resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Boşan Hersek’te ilk olarak Butmir Askerî Üssü’nde görevli Türk askerleriyle öğle yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç'in kabrinin de bulunduğu Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret etti; Meçhul Asker Anıtı ile Aliya İzetbegoviç'in mezarına çelenk bırakarak dua etti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Milorad Dodik ile Konsey üyeleri Şefik Caferoviç ve Zeljko Komşiç ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Temmuz 2019 tarihinde son olarak, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı'na katılacak heyet başkanları onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

9 Temmuz 2019 tarihinde Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve toplantısına katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’te son olarak eşi Emine Erdoğan ile birlikte Saraybosna'da Devlet Başkanlığı Konseyi Binası önünde düzenlenen Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını anma törenine katıldı.