Moldova

17.10.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Moldova’ya gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı binasında Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile eşi Galina Dodon tarafından resmî törenle karşılandı.

Ülkedeki temasları kapsamında Emine Erdoğan, TİKA tarafından yapımı tamamlanan Anne ve Çocuk Merkezi'ni ve Onkoloji Hastanesi Çocuk Kliniği'ni ziyaret etti. Daha sonra Kişinev Etnografya Müzesi'ni ziyaret eden Emine Erdoğan, Moldova kültürünü yansıtan geleneksel ve etnografik eserleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon tarafından Cumhuriyet Sarayında onurlarına verilen resmî yemeğe katıldı.

Emine Erdoğan, 18 Ekim 2018 Perşembe günü Gagauz Özerk Yeri başkenti Komrat’ta onarımı ve tefrişi TİKA tarafından yaptırılan, Recep Tayyip Erdoğan Huzurevi’ni ziyaret etti. Kızılay’ın medikal malzeme yardımlarının da verildiği ziyarette Emine Erdoğan, huzurevi bahçesine TİKA tarafından yapılan serayı da gezdi.

Daha sonra Altındağ Belediyesi tarafından onarımı yapılan Kültür Evi’nin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a refakat eden Emine Erdoğan, şehir halkıyla da sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gagauz Özerk Yeri Kent Meydanında Gagauzlu soydaşlarla bir araya geldiği programa eşi Emine Erdoğan’da iştirak etti.

Gagauz Özerk Yeri'nde gerçekleşen programın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah tarafından onurlarına verilen yemeğe katıldı.