Macaristan

08.10.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 8-9 Ekim 2018 tarihlerinde Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’in daveti üzerine Macaristan’a gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanlığı Sarayında Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından resmî törenle karşılandı. Törenin yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayına atlı tören birliğinin eşlik ettiği makam aracı ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Ader ve eşi Anita Herczegh tarafından karşılandı.

Töreninin ardından Macaristan Cumhurbaşkanı Ader'in eşi Herczegh ile bir araya gelen Emine Erdoğan, daha sonra Macar kültürünün sergilendiği defileyi izledi.

Semmelweiss Üniversitesi’ne geçen Emine Erdoğan, TİKA desteğinde, Türkiye ile Macaristan eş güdümünde Kenya’da yürütülen sağlık faaliyetlerine ilişkin programa katıldı.

Emine Erdoğan, 9 Ekim 2018 tarihinde Macar Kültür Evi'ni ziyaret etti. Başkent Budapeşte'de Kültür Bakanlığı'na bağlı faaliyet gösteren Kültür Evi'nde çocuklar tarafından sahnelenen geleneksel dans gösterilerini izleyen Emine Erdoğan, ardından el sanatları atölyesini ziyaret etti. Macar kültür ürünlerinin sergilendiği sergi ve müzeyi de ziyaret eden Emine Erdoğan, Türk kültür kurumları ile iş birliği içinde ortak kültürel değerlerin korunması ve yeni nesillere aktarılması konusunda çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Emine Erdoğan daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte restorasyonu tamamlanan Gül Baba Türbesi'nin açılışına katıldı.