Kırgızistan

01.09.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, resmî bir ziyarette bulunmak ve Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 1-3 Eylül 2018 tarihleri arasında Kırgızistan'a gerçekleştirdiği ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’nda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve eşi Aygül Ceenbekov tarafından resmî törenle karşılandı.

Emine Erdoğan, daha sonra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un eşi Aygül Ceenbekov ile birlikte, Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi'ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un, Devlet Konukevi’nde onurlarına verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Emine Erdoğan, 2 Eylül 2018 tarihinde ise Türkiye-Kırgızistan Kültür Merkezi Cengiz Aytmatov Salonu'nun açılış törenine katıldı. Kırgızistan Millî Kütüphanesi bünyesinde kurulan merkezdeki salonun açılış törenine, Kırgızistan Cumhurbaşkanının eşi Aygül Ceenbekov’un yanı sıra Türk heyetinde bulunan bakanların eşleri de iştirak etti. Merhum Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kız kardeşinin ve oğlunun da hazır bulunduğu törende, Emine Erdoğan bir konuşma yaptı.

Başkent Bişkek’ten Çolpon Ata şehrine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine iştirak etti.

Emine Erdoğan, 3 Eylül 2018 tarihinde 3. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında Tanrı Dağları’nın eteklerindeki Kırçın Yaylası’nda kurulan Etno Şehir’i ziyaret etti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Aygül Ceenbekov’un ev sahipliği yaptığı programa; Macaristan Başbakanı’nın eşi Aniko Levai ve Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva da katıldı.