Kazakistan

08.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 08-10 Eylül 2017 tarihleri arasında resmî bir ziyaret ve İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi nedeniyle Kazakistan’a gerçekleştirdiği ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

9 Eylül 2017 Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Expo 2017 Enerji Fuarı’nı ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, fuar alanında Türk halk oyunları ekibinin gösterisini izledi ve ‘Dombıra’ şarkısının bestecisi Kazak sanatçı Arslanbek Sultanbekov'un verdiği resitali dinledi.


Emine Erdoğan, daha sonra Astana Valiliği’ne bağlı Çocuk Evi ve Yetimhanesini ziyaret etti. 4-18 yaş aralığında 104 çocuk ve gencin barındığı yetimhanede çocuklar ve gençlerle yakından ilgilenen Emine Erdoğan, TİKA’nın koordinasyonu ile gönderilen okul eşyası yardımlarını ilgililere teslim etti.


Emine Erdoğan Kazakistan ziyaretinin son gününde, EXPO 2017 Uluslararası Enerji Fuarı çerçevesinde, Kazak halkının kültür ve geleneklerinin sergilendiği etnik köyü ziyaret etti. Kazanat Hipodromunda 2 bin 500 metrekare alanda kurulan 30 çadırda Kazak halkının göçebe hayatı, el sanatları ve yemek kültürünün sergilendiği köyde, geleneksel atlı spor gösterilerinin yapıldığı etkinlikte Emine Erdoğan da ok attı.