Özbekistan

17.11.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17-18 Kasım 2016 tarihlerinde Özbekistan'a gerçekleştirdiği ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Semerkant Havalimanı'nda, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul ve diğer yetkililer karşıladı.

Emine Erdoğan, 18 Kasım 2016 Cuma günü, Semerkant’ta tarihî İpek Yolu’nun üzerinde yer alan, Orta Asya’nın ilk ve tek, el yapımı kâğıt atölyesini ziyaret etti.

Emine Erdoğan daha sonra Semerkant’ın önemli tarihî eserlerinden ve ziyaretgâhlarından biri olan Hz. Peygamber’in amcaoğullarından ve sahabeden Kusem Bin Abbas’ın türbesinin bulunduğu Şah-ı Zinda’yı ziyaret etti.


Şah-ı Zinda’nın ardından hadis âlimi İmam Buhari’nin türbesini de ziyaret eden Emine Erdoğan’a ziyaretlerinde; Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın eşi Şule Kaynak eşlik etti.

Özbekistan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte İstanbul’a döndü.